Шановні жителі міста Старокостянтинів, на сьогоднішній день гостро постало питання про підвищення тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення.
Комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства «Водоканал» ще раз повідомляє, що діючі тарифи на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення були встановлені рішенням виконавчого комітету Старокостянтинівської міської ради від 13 вересня 2018 року № 274, дане рішення набрало чинності з 01 жовтня 2018 року у розмірі:
- на централізоване водопостачання – 13 грн. 68 коп. за 1 куб.м. ( з ПДВ),
- на централізоване водовідведення – 15 грн. 58 коп. за 1 куб.м. ( з ПДВ )
За базу розрахунків діючих тарифів було взято ціни на паливо-мастильні матеріали, електроенергію, інші матеріалі, які діяли у липні місяці 2018 року.
За цей період вартість даних послуг значно зросла з незалежних причин господарської діяльності, а тому діючі тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення не покривають витрат, пов’язаних з виробництвом послуг, що призвело до збитковості підприємства. Це, в свою чергу, негативно відобразилося на діяльності підприємства, стані систем централізованого водопостачання та водовідведення, якості надання послуг споживачам, функціонуванні підприємства в цілому.
За 2019 рік КП « Водоканал » понесло збитки від безпосередньо наданих послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, їх рівень відшкодування середньозваженим тарифом фактичної собівартості послуг становить:
- з централізованого водопостачання – 82,9 %;
- з централізованого водовідведення – 85,5 %
КП «Водоканал» вимушено було провести розрахунки нових тарифів на послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. Адже, згідно з вимогами чинного законодавства, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», «Про ціни і ціноутворення», «Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення», «Про державне регулювання в сфері комунальних послуг» та до пункту 7 Порядку формування тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, який затверджений постановою КМ України від 01.06.2011 р. № 869 «Про забезпечення єдиного підходу до формування тарифів на житлово-комунальні послуги» в редакції постанови КМУ від 3 квітня 2019 року № 291, у разі зміни протягом строку дії тарифів обсягу окремих витрат, пов’язаних з господарською діяльністю , ліцензіати зобов’язанні провести розрахунки тарифів , які будуть покривати економічно обґрунтовані витрати в собівартості цих послуг та подати їх до органів, уповноважених здійснювати встановлення тарифів. На сьогодні таким уповноваженим органам для КП «Водоканал» є органи місцевого самоврядування, а саме виконавчий комітет Старокостянтинівської міської ради.
Водночас зазначаємо, що Порядок забезпечує єдиний для всіх ліцензіатів у сфері централізованого водопостачання та водовідведення підхід до формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення, який дозволяє на основі бездотаційності планомірно привести дані тарифи до економічно обґрунтованого рівня для всіх споживачів в цілому.
Стабільно на державному рівні підвищуються тарифи на електричну енергію, так в діючому тарифі врахована вартість електроенергії за 1 кВт. год. по ціні 2,3665 грн. (без ПДВ ), в плановий 3,025 грн./кВт. год. ( без ПДВ )., що на 27,8% більше.
Збільшилася мінімальна заробітна плата відповідно до Закону України «Про державний бюджет на 2020 рік» з 1 січня 2020 року її розмір становить 4723 грн/місяць та збільшився прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01.01.2019 р. – 2102 грн., з 01.07.2020 р. -2197 грн. з 01.12.2020 р. -2270 грн. на місяць . В той час як у діючому тарифі прожитковий мінімуму для працездатних осіб 1854,33 грн. (середній прожитковий мінімум у другому півріччі 2018 року) та мінімальна заробітна плата 3723 грн/місяць.
Наше підприємство відноситься до безперервно діючих підприємств, яке цілодобово надає послуги з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення. А тому на дільницях підприємства працівники працюють цілодобово незважаючи на обсяги наданих послуг. Низький рівень оплати праці працівників підприємства впливає на плинність кадрів та відтік молодих кваліфікованих спеціалістів.
Таким чином, електроенергія та заробітна плата є основними складовими тарифу, що становлять 77,2 %
Для визначення вартості 1 л питної води використано плановий середньозважений тариф на централізоване водопостачання (з урахуванням ПДВ) 18,68 грн/куб.м : 18,68 грн/куб.м / 1000 л = 0,01868 грн.,
Вартість 10 л питної води – 0,1868 грн,
Вартість 100 л питної води – 1,868 грн.,
Вартість 1000 л питної води , або 1 м.куб. – 18,68 грн.
Плановий середньозважений тариф (з ПДВ) на централізоване водовідведення 21,10 грн/куб. м.: 21,10 грн/куб.м / 1000 л = 0,0211 грн.,
Вартість 10 л водовідведення – 0,211 грн,
Вартість 100 л водовідведення – 2,11 грн.,
Вартість 1000 л водовідведення, або 1 м.куб. – 21,10 грн
Середнє споживання води за 2019 рік у м. Старокостянтинові – 118 літрів на споживача на день. Середній склад 1 домогосподарства – 2,2 людини, а середнє споживання води на домогосподарство – 92,6 куб.м. на рік.
Середнє споживання води у Європі – 128 літрів на споживача на день. Середній склад 1 домогосподарства – 2,3 людини, а середнє споживання води на домогосподарство – 111 куб.м. на рік.
Щодо різного рівня тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення для підприємств галузі, слід зазначити, що специфіка господарської діяльності підприємств, що забезпечують послугами з централізованого водопостачання та водовідведення споживачів різних регіонів країни, базується на різних чинниках, які об’єктивно впливають на фінансові результати діяльності цих підприємств та рівень тарифів.
Різний рівень тарифів на підприємствах водопостачання та водовідведення значним чином залежить від місцевих особливостей виробництва та надання цих послуг, а саме: від джерела водопостачання, його віддаленості від споживачів, якості води в джерелі водопостачання, технології очищення, обсягу реалізації послуг водопостачання та/або водовідведення, кількість споживачів, яким надані послуги, стану основних фондів, розгалуженості комунікацій та багато інших факторів, які впливають на величину собівартості тарифів.
Загальна протяжність водопровідних мереж становить 62,6 км, з яких 19,6 км (31,6%) знаходяться в аварійному стані та потребують заміни.
Місто Старокостянтинів знаходиться внизині. Тип водозабору – підземний. Вода видобувається з двох водозаборів Григоровецького, Чернятинського, які складаються з артезіанських свердловин № 11, 12,13 , всього з 9 артезіанських свердловин глибиною 70-100 метрів.
Із водозаборів питна вода подається на відстань 2 км на станцію другого підйому у 7 резервуарів питної води, де вона знезаражується із використанням гіпохлориту і насосами подається через водопровідну мережу до споживача.
Загальна кількість абонентів в 2019 році з водопостачання становить 11289 абонентів , з них 9804 абонента або 86,8% оснащені засобами обліку води.
Водовідведення здійснюється по напірних та самопливних каналізаційних мережах, які загалом складаються з 55,3 км ( 18,4 км ( 33,3%) знаходяться у аварійному стані та потребують заміни ) у т.ч. : 20,5 км головних колекторів, 15,9 км вуличної мережі , 18,9 км внутрішньо квартальної та дворової мережі. Працюють 9 каналізаційно-насосних станцій. Одна з них головна каналізаційно - насосна станція до якої стічні води міста поступають в приймальне відділення ( ГКНС ). З ГКНС по дюкеру та напірному каналізаційному колектору діаметром 600мм довжиною 5967м стічні води подаються на міські очисні споруди, де проходить біологічна і хімічна очистка стічних вод, знезаражується в контактному резервуарі блоку № 1, поступають на біоочистку в біоставках і очищена стічна вода скидається в р. Случ. У житловому мікрорайоні 2 вокзалу знаходяться каналізаційні очисні споруди, через які проходять очистку стічні води 3,2-3,5 тис.м.куб./ добу.
В 2019 році загальна кількість абонентів з водовідведення становить 9956.
Тариф на централізоване водовідведення більший за тариф на централізоване водопостачання тому, що процес перекачування стічних вод є більш енергозатратним. Обладнання на всіх каналізаційних та водопровідних об’єктах є застарілим та енергоємним. Відповідно потребує заміни і модернізації. На сьогоднішній день відповідно до методики тарифоутворення реконструкція, модернізація, оновлення основних засобів не включається у собівартість тарифів на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення, а можливе лише за рахунок інвестиційної складової такого тарифу, або проводиться за рахунок коштів місцевого бюджету. Але тарифи на централізоване водопостачання та централізоване водовідведення не містять ні інвестиційної складової , ні рентабельності. За рахунок амортизаційних відрахувань , які заплановано в розмірі 378,9 тисяч гривень , підприємство може лише замінити насосне обладнання, провести частковий ремонт основних засобів. За рахунок фінансування з місцевого бюджету вже певний час проводяться роботи по реконструкції каналізаційного самопливного колектору по вулиці Варчука, Миру, І.Франка, за даний період було виділено та освоєно 9761,7 тисяч гривень., побудовано та введено в експлуатацію очисні споруди мікрорайону 2 вокзалу вартістю 10128,2 тисяч гривень, проведено реконструкцію павільйону артезіанської свердловини № 13 по провулку Величка, 14 з влаштуванням станції водопідготовки вартістю 3100,6 тисяч гривень.
Наше місто порівнювати з Хмельницьким та іншими обласними центрами України некоректно, так само, як і якість цієї води водозабір яких відбувається просто з річкових водойм, а вода подається по годинах. Взагалі є міста, де вартість води субсидується з міського бюджету і вода коштує ще дешевше це всі обласні центри. Однак, можливості бюджетів великих міст та маленьких суттєво різняться. Бюджет міста Старокостянтинова не має можливості проводити таке субсидіювання.
КП «Водоканал» звертається до наших споживачів, економно ставитися до споживання води, адже нестача води стає все більш відчутною та глобальною проблемою у світі. Вона вже переважає навіть проблеми нестачі нафти.
02 серпня 2017 року набрав чинності Закон України « Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання », яким встановлений стислий термін та обов’язкове встановлення :
вузлів комерційного обліку (загально будинкових)приладів обліку води для житлових будинків,
вузлів розподільчого обліку (квартирних лічильників) для обліку індивідуального обліку споживання води.
Сьогодні ж втрати води практично ніхто не враховує, оскільки коли оплата йде за нормативами, а не за лічильником, вода у кухні, у ванній кімнаті або в туалеті може текти годинами; питною водою можна поливати дороги, теплиці.
Для економії води у домашніх умовах необхідно підтримувати всю водозапірну і регулюючу арматуру в робочому стані. Вчасно міняти клапани, сальники, прокладки, трубопроводи, бо через несправності і неправильне регулювання змивних бачків туалетів втрачається дуже багато води.
У першу чергу це упорядкування сантехніки і всього устаткування водопостачання. Про яку економію можна вести мову, коли найчастіше вода просто тече, причому скрізь.
А тим часом хочеться нагадати , що коли :
- вода капає з крана втрачається 24 літра за добу, 720 за місяць;
- тече вода в туалеті - 2000 літрів у добу, 60000 на місяць.
Адміністрація КП « Водоканал» вдячна споживачам нашого підприємства за своєчасні розрахунки за надані послуги з централізованого водопостачання та водовідведення.
Дякуємо за взаєморозуміння.